Ağır dünya şampiyonu Anthony Joshua gibi stadyumları doldurmak, boks tarihine adınızı yazdırmak gibi büyük bir hayaliniz yoksa dahi boksa bir adım atmanız bu spora karşı sizi cezp edecektir. Boks Türkiye’de şu ana kadar hak ettiği değeri bulamadı. Fakat özellikle Amerika, İngiltere, Galler, İskoçya ve İrlanda'da bu spor ülkenin ön planda olan spor türlerinden birisi.

Peki, boks tam olarak ne?

Boks, iki sporcunun birbiriyle yarıştığı bir dövüş sporudur. Boks bir kavga değil, diğer spor türlerinde olduğu gibi kişilerin birbirine karşı üstünlük kurarak kazanmaya çalıştığı bir sportif etkinliktir. Bu spor türünde amaç, rakibe belirlenen üç dakikalık turlar boyunca, bel çizgisinin üstüne, yumruklarla vurmak, onu kurallar dahilinde yenmektedir.

Oyunda hakem ya da hakemler kimin daha iyi boksör olduğunu belirlemekte yetkilidir. Burada maç esas alınır. Maç içerisinde en çok yumruk atan / yüksek puan alan kişiler maçın normal süreler sonunda eşit bir şekilde tamamlanması halinde puanlamaya geçilir.

Sporcuların boksu kazanmanın kesin yolu rakibi en az 10 saniyeliğine yere düşürmek ve onun yerde kalmasını sağlar. Bu tip durumlar nakavt olarak kabul edilir.

Boks sizin için uygun mu?

Boksa başlama noktasında sizin için bu sporun uygun olup olmadığını da gözden geçirmenizde yarar var. Her sporda olduğu gibi boksta da bazı dezavantajlar olabilir.

Boksun herkes için farklı ağırlık kategorileri vardır. Bu bakımdan katılım gösterdiğiniz zaman resmi müsabakalarda bu kategorinize göre ringe çıkmanız gerekir. Çoğu kişi için boks dayak yenilen ya da çok ciddi darbelerin alındığı bir spordur. Fakat bokstan zevk almak için incinmenize gerek yok. Üstelik son yıllarda çoğu insan boksu ringe girmekten ya da yarışmaktan ziyade bir fitness çalışması olarak görüyor. Bu bile boksun daha fazla kişi tarafından yapılmasını desteklemiş durumda. Bu tip durumlarda atlama, yumruk torbasına vurma ve farklı boks egzersizleri kullanılır.

Boksa nasıl başlayabilirim?

Boks botları veya eldivenleri satın alma konusunda endişelenmenize gerek yok. Çoğu spor salonları ilk başladığınızda size gereken ekipmanı sağlayacaktır.

Yeni başlayanlara ilk iş temellerin öğretilmesidir. Nasıl yumruk atılacağı, boks torbasında pratik çalışmalar ilk aşamalarda öğretilir.

Boks eğitimi yoğun olabilir, ancak fiziksel ve zihinsel disiplini öğreten bir spordur. Bu nedenle sabırlı olan, sıkı bir şekilde çalışabilecek kişilerin bu sporu yapması daha uygundur.

Yumruk atarken kolların ve kasların sürekli hareket etmesi, kas kuvvetini geliştirirken vücudunuzun çalıştığı anlamına gelir. Ayrıca iletişim becerilerini geliştirmenin eğlenceli ve etkili bir yolu olarak boks insanlara yardımcı olabilir.

Boks sporlarının neredeyse % 40'ı, özellikle kadınlara ve kızlara hitap eder. Bu durum dahi boksun sanıldığından çok farklı bir spor olduğunu gösterir. 

#scorumtr